Kongres sekretarzy formacji i studiów / Jerozolima 2011

W dniach od 9 do 16 października 2011 roku, w klasztorze „San Salvatore” w Jerozolimie, odbył się XIII Międzynarodowy Kongres sekretarzy formacji i studiów Konferencji całego Zakonu Braci Mniejszych.

Organizatorem kongresu był sekretariat generalny ds. formacji i studiów naszego Zakonu, który tworzą o. Vidal Rodriguez Lopez OFM oraz o. Sergiusz Bałdyga OFM.

Temat spotkania, zaczerpnięty z psalmu 24,4, brzmiał „’Naucz mnie Panie dróg Twoich, prowadź mnie Panie Twoimi ścieżkami’ - powołanie franciszkańskie pomiędzy wytrwałością a przynależnością”.

W spotkaniu uczestniczyło 14 sekretarzy formacji i studiów reprezentujących Konferencje naszego Zakonu: o. Orlando Monti z USA, o. Bob Vadakkal z Indii, o. Gregorio Redobaldo z Filipin, o. Fausto Davila Ramos z Peru, o. Carlos Beto Breis z Brazylii, o. Daniel Fleitas z Argentyny, o Noel Muscat z Ziemii Świetej, o. Emilio Rocha z Hiszpanii, o. Massimo Fusarelli z Włoch, o. Gonzalo Fidel z Meksyku, o. Darko Tepert z Chorwacji, o. Andreas Brands z Niemiec, o. Witosław Sztyk z Polski.

Oto krótka kronika całego kongresu:

9 października / niedziela – był to dzień przyjazdu uczestników spotkania do Jerozolimy. Bracia przybywali z różnych kontynentów, o różnym czasie dnia i nocy, stąd dla organizatorów spotkania, a także dla braci z klasztoru Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie, był to znaczący wysiłek związany z odbieraniem braci z lotniska w Tel Avivie.

10 października / poniedziałek – kongres rozpoczął się celebracją uroczystej Eucharystii, której przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM. W swojej homilii odniósł się do Słowa Bożego z dnia (Rm 1,1-7 i Łk 11,29-32) podkreślając, za świętym Pawłem rolę łaski w odkrywaniu i realizacji Bożego powołania oraz roli formatora w konkretnej wspólnocie. Ta sama łaska, w drodze formacyjnej, ma za zadanie przekonanie każdego z braci do poddania się miłosierdziu Bożemu, które podprowadza każdego do „posłuszeństwa wierze”.

CDN

Prowincja Wniebowzięcia NMP
Prowincja Św. Jadwigi
Prowincja Michała Archanioła
Provincia Najsvatejsieho Spasitela
Prowincja Św. Franciszka