Przygotowanie do profesji wieczystej 2026

fot. Euzebiusz Skorupa OFM

W dniach od 8 do 21 lipca 2026 r. sześciu braci z czterech polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych – w tym bracia z Międzyprowincjalnego Domu Profesów Czasowych wraz ze swoim wychowawcą – wzięło udział w pielgrzymce do Włoch. Wyjazd ten stanowił drugą część probacji, tj. okresu ścisłego przygotowania do złożenia profesji uroczystej.

Trasa podróży wiodła przez najważniejsze miejsca związane z historią chrześcijaństwa oraz początkami zakonu franciszkańskiego. Bracia rozpoczęli swoją drogę od Rzymu, gdzie nawiedzili cztery bazyliki większe. Szczególnym punktem pobytu w Wiecznym Mieście była wizyta w Kurii Generalnej oraz braterskie spotkanie z Ministrem Generalnym fr. Massimo Fusarellim OFM oraz Definitorem Generalnym fr. Konradem Cholewą OFM.

Kolejne dni wypełniło podążanie bezpośrednimi śladami św. Franciszka. Bracia odwiedzili miejsca kluczowe dla duchowości i historii zakonu: bazylikę Santa Maria degli Angeli, Erem w Carceri, San Damiano oraz sam Asyż. Pielgrzymi szlak poprowadził ich również do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, tj. do Greccio oraz do Fontecolombo. Swoją podróż zakończyli pobytem w pustelni na Alwernii.

Dla uczestników był to szczególny czas pogłębiania relacji z Bogiem i odkrywania na nowo własnego powołania. Przemierzanie dróg, którymi przed wiekami kroczył Biedaczyna z Asyżu, pozwoliło braciom zaczerpnąć u samych źródeł franciszkańskiego charyzmatu, by jeszcze lepiej i pełniej przygotować się do ostatecznego oddania życia Bogu w profesji uroczystej.

Tekst: Gabriel Foltyn OFM